blog 01

Pozwól usłyszeć swój głos

Ile razy widząc nieświecącą latarnię zastanawialiśmy się, kiedy wreszcie ktoś to naprawi? Ile razy przeszło nam przez myśl, czy w ogóle ktoś to zgłosił? W takich sytuacjach często odpowiedzialność rozmywa się, zgodnie z przekonaniem, że szkoda czasu, by szukać odpowiednich służb, próbować się dodzwonić i przekonać, że ową latarnię należałoby jak najszybciej naprawić. Poza tym – na pewno ktoś zrobi to za nas, więc po co dokładać sobie pracy. Podobnie jest, gdy widzimy wysypane w rowie śmieci, rozjechanego na drodze kota czy zdewastowaną ławkę w parku. Niby nic, ale jednak uwiera w oczy, bowiem świadomość dotycząca zadbanej przestrzeni, która nas otacza, jest coraz większa.

ZGLOS24.PL wychodzi naprzeciw takim sytuacjom. Powstał w celu wsparcia zarówno jednostek administracji publicznej i biznesu, jak i mieszkańców miast, którym szczególnie zależy na rozwiązywaniu problemów pojawiających się w ich okolicy. Za pośrednictwem ZGLOS24.PL można zgłaszać informacje o wszystkim, co dotyczy naszego otoczenia, m.in: o nielegalnym wyrzucaniu śmieci, składowaniu chemikaliów, potrąconych zwierzętach, zniszczeniach mienia w przestrzeni miejskiej. To rozwiązanie, dzięki któremu każdy obywatel będzie mógł szybko i anonimowo zgłosić zdarzenie wymagające interwencji służb i poczuć w sobie siłę sprawczą. To również świetne narzędzie dla urzędów, które dzięki automatyzacji zostaną odciążone z wielu procesów pomiędzy zgłoszeniem a interwencją (możliwość automatycznego wysyłania powiadomienia o statusie, kierowanie przez system zgłoszeń według ustalonych wcześniej procedur). Dzięki współdziałaniu z mieszkańcami będzie można odczarować powszechne przekonanie, że urząd to kolejka i długi czas oczekiwania.

Sposób działania systemu jest niezwykle prosty. Mieszkańcy mogą zgłaszać różnego rodzaju wydarzenia, określając dokładnie lokalizację i w ten sposób oddać sprawę w odpowiednie ręce. Z jednej strony wpływa to na zwiększenie odpowiedzialności oraz poczucie, że mieszkańcy mają wpływ na to, co dzieje się w ich okolicy, a z drugiej pozwala odpowiednim instytucjom reagować wtedy, gdy jest taka konieczność i realizować swoje zadania zgodnie z oczekiwaniami obywateli.

Teraz „razem” nabiera jeszcze większego znaczenia!